Що викликає вибух лампи і що ж робити?

Більшість проекторів використовують так звані ртутні лампи надвисокого тиску, які виробляють світло за допомогою електричної дуги, що виникає між двома електродами в пальнику лампи, наповненим газовою сумішшю з домішкою ртуті. Пальник виготовляється з кварцового скла і заповнюється сумішшю з газів, яка досягає робочого тиску до 200-250 атмосфер і температури до 1300 градусів за Цельсієм. Очевидно, що в таких умовах не можна виключити вибух пальнику. На щастя, конструкція проектора зроблена так, щоб можливий вибух не завдав шкоди самому проектору. Проте, дуже бажано зробити все, щоб запобігти подібній ситуації.

Що може викликати вибух?

Причиною вибуху можуть стати наступні чинники:

Виробничий брак

Через помилку при виробництві може статись, що скло однієї зі стінок пальника виявиться занадто тонким або матиме мікро-тріщинку. В процесі роботи ця пошкоджена ділянка не витримає робочого тиску і спричинить вибух. Вибух унаслідок виробничого браку, зазвичай, відбувається впродовж перших хвилин (іноді годин) роботи лампи. Тому ця неприємна ситуація повністю покривається гарантією. Знижує вірогідність отримати брак той факт, що у більшості випадків виробники тестують свої лампи на заводах відразу після випуску.

Помилка під час установки - торкання голою рукою

Голої колби (особливо її внутрішньої стінки, пальнику лампи або місць навколо нього) ні в якому разі не можна торкатися голою рукою. Це спричиняє жировий відбиток на лампі, місце якого розігрівається більше, ніж сама лампа. Через перепад температур між різними відрізками скла виникає напруга, сила якої може викликати розкол. Звичайно ж, це частіше трапляється у разі придбання голої лампи та її самостійної заміни, порівняно з купівлею цілого модуля. Саме тому, ми наголошуємо на необхідність проводити заміну голої колби виключно в рукавичках.

Неоптимальні умови експлуатації

Навіть за відсутності виробничого браку, на лампі, в процесі її експлуатації, можуть утворитися місця із потоншеним склом через неоптимальні умови експлуатації. Причини можуть бути наступні:
  • безперервна робота лампи або робота в дуже тривалих інтервалах,
  • механічні вібрації, що діють на лампу в робочому стані або безпосередньо після виключення, коли вона ще гаряча,
  • занадто низька температура під час старту проектора,
  • часте виключення і включення проектора,
  • лампі не лишається досить часу на охолодження після закінчення роботи проектора.

Недостатнє охолодження лампи під час роботи

Найчастіше це трапляється при експлуатації проектора в запорошеному, погано провітрюваному або закуреному приміщенні, що призводить до засмічення фільтрів проектора і в результаті до недостатнього охолодження лампи. Проектор повинен вміти вчасно ідентифікувати перегрів лампи, вимкнувшись для її охолодження. Проте, він не завжди встигає це зробити достатньо вчасно, та перегріта лампа лопається.

Вичерпання запасу лампи

Не слід залишати лампу в проекторі до її повного вичерпання, але краще вчасно потурбуватись о придбанні нової, наприклад, відразу ж після того, як проектор почне сигналізувати про необхідність її заміни. Ми вкрай не радимо Вам анулювати лічильник роботи лампи і продовжувати її використання, оскільки в цьому випадку значно зростає вірогідність її вибуху. В процесі експлуатації деталі проектора зношуються, витрачається матеріал на основних електродах в пальнику лампі та збільшується відстань між ними. Зі зростанням відстані, збільшується і необхідна електрична напруга для створення і утримання електричної дуги. Коли запас лампи практично нульовий, напруга, необхідна для створення електричної дуги, може перевищити можливості баласту лампи (пристрою, що подає і регулює її напругу). Стартовий електрод не припиняє розігрівати газову суміш пальнику, що може викликати неочікуваний вибух.

Помилка проектора

Лампа може вибухнути і унаслідок завади на проекторі, зокрема через баласт лампи, що, будучи несправним, може подавати в лампу погану напругу, вчасно не зупиняє постачання або не запобігає перегріванню. Якщо так сталося, що у Вашому проекторі вибухне дві нові лампи підряд, то дужу радимо Вам віднести проектор в сервіс на діагностику. Найчастіше причиною вибуху стає збіг декількох вище згаданих обставин. Типовою комбінацією є використання лампи, що вже відпрацювала значну частину свого запасу, в проекторі, який часто переміщається, та в якому знаходяться неочищені, забиті фільтри.

Як запобігти вибуху лампи?

Намагайтеся використати проектор відповідно до вищезгаданих правил. Спеціально для вас ми підготували наочну інфо-графіку: 10 порад про збільшення строку служби проекційної лампи.

Що робити, якщо лампа все-ж вибухне?

  • В пальнику лампи міститься незначна кількість ртуті, тому, у разі розриву лампи, передусім необхідно перемістити проектор в добре провітрюване приміщення. Також необхідно як слід провітрити приміщення, в якому стався вибух.
  • Проектор необхідно залишити на деякий час, щоб дати йому можливість повністю прохолонути.
  • Зніміть кришку відсіку з лампою, дістаньте ламповий модуль і покладіть його в коробку або щільний пакет, який не проріже розбите скло. З відсіку з лампою усунете максимальну кількість осколків.
Якщо Вам не вдалося самостійно усунути з проектору усі уламки скла, радимо віднести його в спеціалізований сервіс, де Вам проектор якісно очистять.  

Тепер Ви знаєте о лампах все необхідне. Залишається лише обрати відповідний варіант.

Блискавичний шукач ламп

Знайди лампу за два кліки

Лампи до проекторів

Лампи до ТВ